Sosyal Medya ‘Uzmanlığı’ diye bir şey mi var!

bloggünceUzun zamandır bilişim teknolojileriyle iç içe olan bir web girişimcisiyim. Şu zamana şaşkınlıkla karşıladığım ve beni menfi yönde teessür kılan hadiselerden bir tanesi de ‘Sosyal Medya’ denilen için doldurulmamış/doldurulamamış mefhum. Ziyadesiyle abartılmasını hâlâ idrak edememiş durumdayım.

En komik olanı ise bu içi doldurulmamış mefhumum bir de uzmanlığının icat edilmesi. Sorsak bu uzman(!) arkadaşlara kaç tane sosyal medya ağı var diye, tarihin gelmiş geçmiş en büyük iki BAŞARISIZ, KALİTESİZ web girişimlerinden olan Facebook ve Twitter’dan başka bir şey sayamayacaktır. Sahte hesapların, küfürlerin, aslı astarı olmayan bilgilerin kol gezdiği Facebook ve TT mefhumu literatüre kazandıran ama botların elinde oyuncak haline Twitter‘ın sahipleri bu beyhude uğraşlarının bu denli mübalağalı bir şekilde tutulacağını eminim ki tahmin etmiyordu.

Daha ilk, orta ve yüksek öğrenimde ‘Temek Bilgi Teknolojileri’ dersini bile doğru düzgün verememiş, gençlere ve çocuklara bilgisayar-internet teknolojilerinin sınırsız gücünü kavratamamışken niyedir sosyal medya alanında yapılan türlü türlü lisansüstü araştırmalar, niyedir bu hadsiz sosyal medya aşkı?

Daha hâlâ sosyal medya denilen içi boş mefhumu düşünceleri özgürce aktarmanın yegane bir aracı görüpte kutsayanlar var mıdır acaba? Benim için adına sosyal medya denilen malum içi boş ağlar linkleri paylaştığım basit bir reklam çöplüğünden başka bir şey değil. Sizlerde bu ağlara bu perspektifte bakın ve gözünüzde öyle fazla büyütmeyin.

Kendilerine ‘Sosyal Medya Uzmanı’ lakabı takan değerli arkadaşlara da tavsiyem geleceklerini bu mefhum üzerine bina etmesinler. Evvela bir alan adı tahsis edip internet mecrasında var olsunlar ve SEO mefhumuna yoğunlaşsınlar. Bu alanda inkişaf etmek isteyen arkadaşlara unutmasınlar ki bilgisayarı Windows’tan başka işletim sistemi görmeyen kullanıcılar bu alanda çok da fazla yol kat edemez. Açık kaynaklı sistemlere yelken açın ve araştırmacı olun.