Tercih yaparken bunlara dikkat edin! Doğru bilinen yanlışlar

Untitled-1

Zorlu bir sınav süreci ardından puanları öğrenen adayları şimdi de tercih heyecanı sarmış durumda.

Kıymetli arkadaşlar şunu asla unutmayın ki, tercih dönemi sınav döneminden daha zordur ve çok iyi düşünmeyi gerektirir. Bu nedenle fevri adımlar atmak yerine, geleceğinizi önemli ölçüde etkileyecek bu sürecte bol bol düşünerek ve istişare ederek kararlar alın.

Şüphesiz ki pek çoğunuzun çocukluktan ileri gelen hayalleri ve hedefleri vardır. Kritik bir dönemeç olan işbu tercih döneminde hedeflerinizi ve hayallerinizi realist bir bakış açısıyla irdelemeli ve belki de hayallerinizden feragat etmelisiniz. Sizlere ilk tavsiyem öncelikle yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza en uygun olan bölümü tespit etmeniz veya hedeflediğiniz bölümün gerektirdiği kişisel özellik ve birimlerin kendinizde olup olmadığını sorgulamanızdır.

Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümün ders içeriklerini mutlaka incelemeli ve bu derslerden ne denli başarılı olup olmayacağınızı sorgulamanız iyi olacaktır.

Tercih yaparken bölümün iş imkanlarını göz önünde bulundurmanız elbette çok iyi olacaktır. Fakat bu konuda fazla mübalağaya giderek aşırı pragmatik davranmamanızda  fayda var. Nitekim her ne kadar iyi bölümü kazansanızda, kendinizi geliştiremedikten sonra işsiz kalma ihtimaliniz her zaman olacaktır. Şunu asla unutmayın ki üniversite diploması iş dünyasının kapısını açan sihirli bir anahtar değildir. 

Doğru bilinen yanlışlar!

Sırf üniversite okumak için gelişigüzel bir tercih asla yapmayın. “Okurken üniversite sınavına yeniden hazırlanırım” düşüncesi çok yanlıştır. Zira buna vaktinizin olacağını hiç sanmıyorum. Velev ki çok iyi hazırlanıp, çok iyi bir puan alsanız bile, okul puanınızın yarısının kesileceğini asla unutmayın. Bu durumda başarı sıranızı “inanılmaz” bir biçimde etkileyecektir.

* Puana değil sıralamaya odaklanın.  Tercih yaparken puansal yakınlığı değil sıralama olarak yakınlığı ölçüt alın.

* Tercih sıralamasının size ekstra bir avantaj getirmeyeceğini asla unutmayın. Herhangi bir bölümü üst sıralara yazmak sizi daha avantajlı kılmaz!

Püf Noktalar

* Ösym’nin yayınladığı PDF üzerinden tercih yapmak biraz meşakkatli bir iş. dogrutercih.com gibi klavuz üzerinde süzme yapabileceğiniz ve arama yapabileceğiniz web siteleri kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

* Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için tercih ettiğiniz bölümün özel şartlarını mutlaka okuyun! Hazırlık sınıfının olup olmaması, eğitim dili gibi bilgiler bu kısımda yer alır.

* İÖ diye ifade edilen ikinci öğretim programlarında dersler yaklaşık olarak  saat 17.00-23.00 arasında icra edilmektedir bu bölümü okuyan öğrenciler harç ücreti ödemek zorundadır. Eğer ikinci öğretim programı seçeceksiniz harç ücretini mutlaka kontrol etmelisiniz. Harç ücreti bahar ve güz dönemi olmak üzere iki taksitte ödenir.

Şayet başarılı bir öğrenim dönemi geçirir ve sınıf mevcudunun %10’una girerseniz harç ücreti ödemek zorunda kalmazsanız. 

 

İşbu hususlara dikkat etmeniz tercih sürecinin selameti açısından çok iyi olacaktır. Kafanıza takılanları yorum kısmından iletebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.