Kyk Yurtları ile ilgili asılsız iftiralar!

yazıkapak

Yoğun bir çalışma temposunun ardından Ygs ve Lys imtihanlarından muvaffak olup üniversiteli olan kıymetli arkadaşlarım, kardeşlerim, okuyucularım.

Umarım hayalini kurduğunuz üniversiteyi kazanmışsınızdır ve sonuc.osym.gov.tr ekranında mutluluğun resmini görenlerdensinizdir.  Üniversite ile hayatınızda önemli bir yeni  sayfa açılıyor ve de emimin ki üniversiteli olma heyecanını yoğun bir surette yaşıyorsunuz. Yaşadığı yerde üniversitede kazanan arkadaşlarım barınma konusunda çok şanslı, fakat başka şehirlerde öğrenim görecek arkadaşlarımızın şuan kafasını kurcalayan önemli soru var “Hangi yurtta kalsam acaba?”

Sevgili arkadaşlar. Eminim ki “devlet yurdu” seçeneğini düşündüğünüzde pek çok kişi ya kulaktan dolma yanlış bilgilere dayanarak sizi devlet yurtları hakkında yanlış yönlendirmiştir. Nitekim adına “paralel yapı” mı dersiniz başka bir şey mi dersiniz bilmiyorum ama çeşitli şer odakları bildiğiniz üzere faaliyetini hep eğitim alanında yürüttü. Daha fazla öğrenciyi elde etmek adına devlet yurtlarına sayısız çirkin yakıştırma yaptılar ve gerçekle uzaktan yakından olmayan isnatlarda bulundular. İsterseniz bu yalanlara biraz değinelim ve iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgili olmadığını iki farklı şehirde iki Kyk yurdu tecrübe etmiş bir arkadaşınız olarak yanıtlayayım.

İşte şer odaklarının devlet yurtları hakkındaki yalanlarından bazıları

> Hırlısı, hırsızı bin bir çeşit insan var orada. Ne işin var … cemaatinin çok güzel yurdu var, oraya kaydol. 

(Külliyen yalan arkadaşlar. Kyk yurtlarında sabıka kaydı incelenir ve sicili temiz olmayan öğrenciler alınmaz.)

> İkinci yalan inançlı kesimdeki arkadaşlara yönelik. “Yavrum içkicisi kumarcısı hep orada, ibadetini bile doğru dürüst yapamazsın.

(Utanmadan sıkılmadan söylenen yalanlardan biri arkadaşlar. Kyk mescitlerinde onlarca ırka mensup müslüman kardeşlerle yaradanın huzurunda olmanın feyzi bambaşkadır. )

> Yemekleri çok kötüdür, aç kalırsın.

Katmerleri yalanlardan birisidir arkadaşlar. Çeşit çeşit yemek çıkar ve sabah kahvaltısı 2,30 Tl, akşam yemeği 5 Tl olmak üzere yemek bursunuz bulunmaktadır. Yani ek hiçbir ücret ödemeden yemek yiyebileceğiniz gibi yemek bursunun üzerine nakit ödeyerek daha fazla da yemek yiyebilirsiniz. Yemek bursları her ocak ayında zamlanır. 

Yalanları saymakla bitiremeyiz elbette. Siz okuyucularımı daha fazla sıkmadan Kyk yurtlarının diğer yönlerine de değinmek istiyorum.

Sevgili arkadaşlar.

Odalar gayet ferahtır ve ekseriyetle 4-6 kişidir. Gayet muntazam banyo ve lavaboları vardır. Futbolseverler Lig TV yayınıyla hiçbir süper lig maçını kaçırmazlar. Binanın muhtelif yerlerinde wi-fi hotspot vardır ve öğrenciler 7/24 ücretsiz-sınırsız internete bağlanabilirler.

Berber, kırtasiye, kantin hizmetleriyle pek çok ihtiyacınızı yurt içinde karşılayabilirsiniz. Tüm ürün ve hizmetler piyasa fiyatının %35 altındadır ve bütçeniz sarsılmaz.

Konforu seven biriyseniz aylık ücreti takriben 30-70 Tl arasında daha fazla olan “yüksek ücretli” yurtları tercih edebilirsiniz. Bu yurtlar da yine KYK bünyesinde ve biraz daha konforludur. (Yataklar tek kişiliktir, odalar daha az kişilidir vesaire.)

Evet sevgili arkadaşlar, bunca hizmetin karşılığı sadece 120 Tl! Şaka gibi bir rakam. Aldığınız yemek yardımını aya vurduğunuz zaman 120 Tl’yi aştığını göreceksiniz. Anlayacağınız devletimiz herhangi bir kar amacı gütmeden öğrencisine en güzel imkanları veriyor. Araştırdığınız zaman bu fiyat ve imkanlara sahip olan bir özel yurdun olmadığını göreceksiniz.

Sevgili arkadaşlar.

Elbette ki 120 Tl gibi kıymetsiz bir ücret aldığımız hizmetin karşılığı değil ve devletimize bu güzide hizmeti için borçluyuz. Bu borcu devlete ve millete faideli bireyler olarak ödeyebilmek dileğiyle…

Kyk yurtlarına başvurmak için;

Yeni Kazananlar ve halihazırda üniversite öğrencisi olan arkadaşlar => Buradan başvurabilirler

KKTC’deki adaylar ise buradan başvurabilirler.

Çıkmaz ise üzülmeyin, tam tarihini bilmiyorum ama merkezi yerleştirmelerden sonra dilekçe ile de bizzat barınmak istediğiniz yurda başvurabiliyorsunuz. İlk başta yurt çıkmayan fakat daha sonra bu yöntemle yerleşen pek çok arkadaşım var.

Aklınıza takılanları yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.