Hadi ÖZIŞIK ve Serkan KALEMCİLER’e açık mektup

İnternet Medyasının önemli isimlerinden olan Hadi ÖZIŞIK (İnternethaber), Serkan KALEMCİLER (Ensonhaber), Murat KARAKAYA (Byegm Genel Müdürü), İbrahim ERDOĞAN (Haber7) ve Nevzat ÇİÇEK (Timetürk) “İnternet Medyası” adlı paneli icra etmek üzere fakültemize teşrif ettiler. Kendilerine bir kez daha teşriflerinden ötürü müteşekkir olduğumuzu bildirmek isterim.

Panelin soru-cevap kısmında İnternet Medyasını düzenleyen bir yasanın elzem olduğunu düşünen Sayın Hadi ÖZIŞIK abimize düşük bütçelerle öğrenci veya genç arkadaşların oluşturduğu haber siteleri de bahsettiğiniz yasanın kapsamında olacak mı? Künyemizde sizlerin ki A.ş. Ltd. Şti. yazmıyor diye dışlanmaya devam edecek miyiz?

İnternethaber gibi büyük bir teşekkülü 300 dolarlık bir sermaye ile zorluklar içerisinde kuran Sayın Hadi Beyefendiden beklediğim cevap “Bizlerde zorluklar ve imkansızlıklar içerisinde kurduk İnterhaber’i. Meslek ilkelerine bağlı kalmak kaydıyla elbette tüm haber siteleri eşit haklara sahip olmalıdır.” diye bir cevap vermesini beklerdik.

Fakat Hadi Bey; “Adresin yerin yurdun belli değil, tabii ki de bu yasal haklardan faydalanamazsın!” diyerek bizleri üzdü açıkçası. Tek sermayesi domaini, kendine yetecek kadar hostingi ve azmi olan genç arkadaşlarımız ofis tutacak kadar gelire sahip değil Hadi Bey, nerenin adresini versin?

Bir diğer sorum “duayenlerin” Açık kaynaklı sistemler ve açık kaynaklı yazılımlara bakışı idi. Akabinde geçen onca zamana rağmen İnternet Medyasının kendi yazılımını üretememesinin özeleştirisini yapmalarını istememdi fakat bu sorulara cevap alamadım.

Katılımcıların defalarca affına sığınarak sorduğum bir diğer soru ise (Haber7 ve Timetürk’ü istisna tuttum) Hit kaygısı uğruna yayınlanan müstehcen fotoğraflarla ilgili yayın politikalarında bir değişikliğe gidip gitmeyeceği idi.

Bu sorum Serkan KALEMCİLER Beyefendinin kendi tabiriyle “şekerini yükseltti” sanırım. “Ziyaretçilerde en çok o içerikleri tıklıyor” mealinde bir şey söylediğini hatırlıyorum. (Yanlış anlamışta olabilirim!) Fakat çok kıymetli “duayen” Serkan KALEMCİLER Beyefendiye şunu ifade etmek gerekir ki “Tıklanıyor olması, içeriğin yayınlanmasını meşru kılar mı ki?)

Panelde sözlerinin arasında “… gibi kadın etini kullanarak tık almaya çalışmıyoruz” diyen çok kıymetli Hadi ÖZIŞIK Beyin bu konuda bir öz eleştiri yapmasını beklerdim ama ondan da cevap alamadım.

Hülasa he ne kadar sorularım cevapsız kalsa da İnternetnet Medyası’nın değerli isimlerinin teşrifleri beni ziyadesiyle memnun etmiştir. İşbu mektubumun Sayın Serkan KALEMCİLER ve Hadi ÖZIŞIK’ın meramımı daha iyi anlamasına vesile olması temennisiyle…