Sosyal ağlarımız olmalı

Artık kendi Sosyal Ağlarımız olmalı!

Twitter’a erişimin engellemesinin akabinde çeşitli kesimler çeşitli yorumlar yapıldı, yazıldı, çizildi. Kimileri bu olay üzerinden hükümete yüklenirken, hükümet yanlıları da yasağı savundu. Fakat ne acıdır ki duymak, okumak istediğim eleştiriyi hiç kimseden duyamadım(!) İnsanımız nedense şu soruyu kendine hiç sormadı.

“Neden kendimize ait sosyal ağlarımız yok?”

Mark Zuckerberg’in kız arkadaş macerasından doğmuş Facebook, affınıza sığınıyorum -amiyane tabirle- “Fazla uzatma, 140 karakterlik bir şey saçmala” dercesine oluşturulmuş bir platform olan Twitter bizler için neden bu kadar önemli? Tek tip, alelade profillerde bir şeyler karalamak bize ne kazandırıyor?..

 

Web Sitelere neden erişim engeli uygulanıyor?

Sayfalarca yazı yazılacak bir konu olan “Klavye delikanlılığı” psikolojisine sahip bir ergen, kalkıyor birine hakaret ediyor yahut birinin mahrem bilgilerini, verilerini paylaşıyor. Muhatabının haliyle ilk reaksiyonu hukuka sarılmak oluyor. Hemen koşuyor mahkemeye ama karşınızda bir muhatap yok! ABD merkezli bir web sitesi… Ne bir temsilcisi var ne halinizi izah edeceğiniz bir kanal. Bir şekilde diplomatik kanallardan hukuki olarak rahatsızlığınızı ifade ediyorsunuz ama muhatabınız ekseriyetle pek umursamıyor veya klişe cevabı olan “Sadece ABD mahkemelerinin kararını uyguluyoruz.” olacaktır. Haliyle geriye yapılacak bir tek şey kalıyor; “Erişim Engeli”. Tabii bu karar sembolik olmaktan öte gidemiyor. (DNS değiştirme, Proxy, VPN )

 

Kendi Sosyal Ağlarımızı Kurmak Artık Elzem!

ABD Texas merkezli bir ‘Yer Sağlayıcı’ firmanın Türk bir destek personeli ile görüşmemde “Bırakan başka ülkeyi, Texas dışında başka bir eyaletin bile mahkeme kararlarını uygulamamak gibi” bir durumun söz konusu olduğunu ifade etti. Hal böyle iken bu yapılara kendimizi tanıtmak için boşu boşuna uğraşmak, prestij kaybetmek yerine neden kendi Sosyal Ağlarımızı kurmuyoruz?

Alelade, tasarımdan yoksun, cezbedici hiçbir yanı olmayan bunun yanı sıra hukuki organlarımızı yok sayarak, illegal bir ortam haline dönüşen Facebook, Twitter gibi sosyal ağların tahtını yerli Sosyal Ağlarımızla yıkmanın zamanı gelmiştir. Türk Web Girişimcileri Reklam ve Tanıtım desteği verilirse bu ihtiyacı hakkıyla giderecektir. Ben Murat UZUN olarak bu önemli vazifeye talibim!

TC Kimlik No ile üye olabileceğimiz, Yüz tanıma sistemimizle giriş yapacağımız, tek tip profil dizaynından uzak bir sosyal ağ Türkiye’mizin ihtiyacı olup, belki Türkiye’yi Sosyal Network konusunda dünyanın merkezine oturtabilir.

***

Umarız insanımız olaya bir de bu pencereden bakar ve idarecilerimiz bu çağrıma kulak verir.